Herbář >> Hvozdíkovité >> Kohoutek luční

Kohoutek luční

Český název: Kohoutek luční
Latinský název: Lychnis flos-cuculi
Čeleď: Hvozdíkovité
Tvar listové čepele:
Popis: Dvouletá až vytrvalá bylina, 20 až 60 cm vysoká. Lodyha přímá. Přízemní a dolní lodyžní listy úzce podlouhlé až obkopinaté, na bázi klínovité nebo v řapík zúžené, střední a horní lodyžní listy menší a přisedlé. Květenství je vidlan, květy tmavě růžové až červené, korunní lístky 4klané. Kvete v V až VII.
Stanoviště: Vlhké až mokré louky, příkopy, světliny, mokřady, preferuje půdy hluboké, výživné, humózní, hlinité, s neutrální až mírně kyselou reakcí, na lukách se vyskytuje na nejvlhčích místech, je ukazatelem vysoké hladiny podzemní vody.
Zajímavost: Sbírá se kvetoucí nať (Herba lychni) a to v červnu až červenci. Obsahuje saponiny, trochu alkaloidů, vitamin C, třísloviny a zřejmě i nějaké fytoncidy, z hlediska chemického však není dokonale prozkoumána. Tlumí děložní krvácení (užívá se proto při dlouhé nebo silné menstruaci), podporuje vykašlávání (lze využít např. při léčbě bronchitidy), lihové tinktury působí značně antibioticky (zejména na streptokoky, zlatý stafylokok a proteus vulgaris), zevně se užívá na hojení ran a bércových vředů, údajně působí i jako antirevmatikum a prostředek zvyšující plodnost.
Fotogalerie:
herbar.szas.cz     herbar.szas.cz     herbar.szas.cz    

Vložil/a: Dornová Michaela